Оподаткування

MDB Junction Taxation

Оподаткування:

Винагорода подавана в трудовому договорі здебільшого подається в сумі брутто. Однаково ж сума яку працівник отримує на руки буде значно меньшою. Чому так відбувається? Винагорода зменшується на суму соціальних внесків та подоходного податку. Соціальні внески є матеріальною основою соціального забезпечення і складаються з внесків до пенсійного фонду, фонду непрацездатности, фонду виплат в часі хвороби та материнство, а також страхування від нещасливих випадків в роботі та професійних захворювань.

Аби встановити винагороду нетто (в руки), згідно того що написано вище, треба відняти від приходів робітника відповідні суми внесків на соціальне забезпечення та подоходний податок від осіб фізичних (PIT). Не кожний однако же знає що тільки частина внесків платиться з винагороди працівника. Окремо ще роботодавець є зобов’язаний до заплати внесків за кожного працівника якого він наймає за рахунок власних коштів.

Внески:

Якщо казати конкретно то внески на соціальне забезпечення рахуються наступним чином:

  • внесок до пенсійного фонду - 19,52% від суми брутто винагороди, з тим що половину з цього платить працівник, а другу половину - роботодавець
  • внесок до фонду непрацездатности - 8% від суми брутто, з чого роботодавець платить 6,5%, а працівник - 1,5%
  • страхування від нещасливих випадків - 0,4-3,6% від суми брутто винагороди, залежно від ступеня ризику в даній професії, все платить роботодавець
  • внесок до фонду виплат в часі хвороби та материнства - 2,45% від суми бруто винагороди, все платить працівник
  • обов’язкове медичне страхування - 9% від суми брутто винагороди поменьшеної на розмір решти обов’язкових внесків за рахунок працівника.

Окрім внесків на соціальне забезпечення і обов’язкове страхування з винагороди брутто також утримується подоходний податок в вигляді авансу. В Польщі з податку звільнені особи що навчаються та не закінчили 26 років життя.

MDB Junction Social security contributions
MDB Junction Social insurance

СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:

Договір доручення також є підставою до обтяження внесками на соціальне забезпечення та обов’язкове страхування, а також подоходним податком. Замовник так само зобов’язаний відраховувати внески з винагороди виконавця. Завдяки цьому виконавець також має право виплати в часі хвороби або пізніше - отримувати пенсію за віком. Головна відмінність між трудовим договором та договором доручення є не обов’язковість внеску до фонду виплат в часі хвороби та материнства від виплат що відбуваються на підставі договору доручення. Ви можете доручити вашому замовнику зголосити Вас як платника ціх внесків аби мати можливість отримувати виплати в часі хвороби. Ви також можете платити ці внески тільки частину часу в якому ви виконуєте роботу по цьому договору.

Відповідно до закону про систему суспільного страхування, ставки відсоткове внесків на пенсійний фонд, на фонд непрацездатности, фонд виплат в часі хвороби та материнства є такі самі для всіх без винятку працівників та дорівнюють відповідно 9,72%, 1,5% та 2,45% від винагороди брутто.

Вид внеску Ставка відсоткова За рахунок працівника За рахунок роботодавця
Пенсійний фонд 19,52 % 9,76 % 9,76 %
Фонд непрацездатности 8 % 1,5 % 6,5 %
Фонд виплат в часі хвороби та материнства 2,45 % 2,45 % -
Обов’язкове страхування від нещасливих випадків 1,67 % - 1,67 %
Обов’язкове медичне страхування 9 % - 9 %
Трудовий договір Договір доручення Договірні роботи
Юридична підстава Кодекс Праці Кодекс цивильний Кодекс цивильний
Види договорів, час тривання Договір безтерміновий:
- на неокреслений час

Договір терміновий:
- на окреслений час
- на пробний період
- на час виконання окресленої роботи
- на час заступництва
Договір доручення не підлягає жодним часовим обмеженням - час її тривання залежний є тільки від бажання сторін. Договірні роботи можуть мати окреслений сторонами час виконання. Найчастіше це є термін в якому замовлена робота має бути виконана та передана замовнику.
Соціальні внески Обов’язкові внески:
- пенсійне
- непрацездатности
- нещасливих випадків
- медичне страхування
- хворобове
Обов’язкові внески:
- пенсійне
- непрацездатности
- нещасливих випадків
- медичне страхування
Добровільні внески:
- хворобове (можна зголосити бажання платежу цього внеску до замовника),
- якщо доручення виконується поза адресою замовника - внесок від нещасливих випадків не нараховується.

Учні та студенти до 26 року життя не платять ніяких внесків та податків.
Не має обов’язку платити внески на соціальне страхування, натомість роботодавець має обов’язок сплачувати внески якщо договір роботи заключений з працівником що вже працює у даного роботодавця.
Термін розторгнення Трудовий договір на окреслений час - 2 тижні

Трудовий договір на неокреслений час
термін розторгнення залежить від часу дії договору:
- 2 тижні - якщо час тривання договору був коротший за 6 місяців
- 1 місяць - якщо час тривання договору був довший за 6 місяців
- 3 місяці - якщо час тривання договору був щонайменше 3 роки
Договір доручення може бути розторнений в кожному моменті кожною зі сторін на підставі арт. 756 Цивільного Кодексу Договір роботи закінчує свою дію по виконанню замовленої роботи і оплаті згідно договору. Цивільний Кодекс передбачає також розторгнення договору перед часом. Замовник може в кожному моменті розторгнути такий договір зі свого боку.